zdrowie

Herbata Rooibos — 6 interesujących ciekawostek, których na pewno nie znałeś

Herbata Rooibos nazywana jest inaczej herbatą czerwoną. Swoją dość egzotyczną nazwę zawdzięcza miejscu swojego pochodzenia — od wielu lat w tradycyjny sposób uprawiana jest w regionie Cedarburg na terenie zachodnich wybrzeży Afryki Południowej. Stamtąd też przybyła do Europy, gdzie już na stałe zakorzeniła się w europejskiej kulturze, jako egzotyczny rarytas posiadający wiele właściwości, które mają dobroczynne działanie na zdrowie człowieka.

Niegdyś lekarstwo

W czasach, kiedy w Afryce nie było dobrego dostępu do leków, należało odnajdywać alternatywne sposoby leczenia. Właśnie dlatego pierwotnie herbata Rooibos używana była jako lekarstwo. Liście herbaty zaparzone w odpowiedni sposób wykazują działanie kojące i uspokajające pomagając na bezsenność. Dodatkowo zawiera bardzo dużą ilość antyoksydantów i substancji odżywczych, dlatego z powodzeniem mogla być stosowana na wszelkiego rodzaju zatrucia. Dziś również użytkowana jest w medycynie alternatywnej, jako lek na bezsenność.

Popularna na całym świecie

Czerwona herbata zdobyła ogromną popularność nie tylko na terenach Afryki Południowej i Europy, ale również w całej Ameryce i Azji. Zawdzięcza to nie tylko swoim bardzo cenionym właściwościom leczniczym, ale również walorami smakowymi i cechami gatunkowymi. Rooibos jest niesamowicie delikatna w smaku, a co więcej — nie zawiera kofeiny, dlatego jest fantastycznym napojem gorącym spełniającym swoje zadanie w przypadku osób z nietolerancją na substancje pobudzające.

• Czerwona herbata jest bogata w antyoksydanty i zawiera jedynie śladowe ilości tanin, dlatego z powodzeniem może być stosowana w medycynie alternatywnej jako lek na bezsenność czy wszelkiego rodzaju zatrucia.

• Herbata Rooibos działa kojąco nie tylko na umysł — z powodzeniem łagodzi również objawy alergii na pylącą roślinność, dlatego jest świetnym napojem dla alergików. Dodatkowo nie zawiera kofeiny, co pozwala osobom wrażliwym medycznie na spożywanie jej w dowolnych ilościach

• Herbata Rooibos zagościła w Europie już w XVIII wieku, kiedy to szwedzki botanik Carl Thunberg jako pierwszy sporządził dokładny opis rośliny w czasie swojej podróży po terenach Afryki Południowej.

• Czerwona herbata swoją specyficzną czerwono-brunatną barwę zawdzięcza specjalistycznemu sposobowi suszenia, który jest bardzo podobny do suszenia ziół.

• Ilość plonów czerwonej herbaty wyhodowanych na plantacjach jest wysoce uzależniona od intensywności opadów w zimowym sezonie afrykańskim. Im większe jest nawodnienie tym więcej witek i żółtych kwiatów może wypuścić Rooibos. Każdy kwiat zawiera po jednym nasionie, dlatego jest to bardzo ceniona roślina.

• Najpopularniejszą metodą słodzenia czerwonej herbaty jest wykorzystanie miodu i cytryny, co dzięki reakcjim chemicznym zachodzącym w mieszaninie pozwala na wyciągnięcie całego aromatu i walorów smakowych liści herbaty.
Autor: https://www.czasnaherbate.net/